V Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych w Czerniewicach
Co roku w pierwszej połowie listopada odbywa się wiele różnych uroczystości, podczas których wspomina się wydarzenia sprzed prawie 100 lat, kiedy to po okresie zaborów Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy. To także okazja do refleksji na temat wolności, która jest dla nas obecnie tak oczywista, że nie zastanawiamy się na co dzień nad jej znaczeniem.
- Po raz piąty już wspólnie uczciliśmy Święto Niepodległości poprzez śpiew. Do zorganizowanego wspólnie przez Szkołę Podstawową Nr 34 i Radę Okręgu Nr 4 - Czerniewice Wspólnego Śpiewania Pieśni Patriotycznych zaprosiliśmy mieszkańców osiedla. Impreza odbyła się między innymi dzięki zaangażowaniu zespołu muzycznego "4 GRAMY" (w składzie: Wojciech Chachuła, Piotr Orent, Radosław Drwęcki, Jacek Kopacz i Piotr Piechowski) oraz Chóru Szkoły Podstawowej Nr 34 pod opieką Jolanty Narożny. Duży wkład wniósł również Samorząd Uczniowski, który przy wsparciu rodziców i nauczycieli przygotował szkolną kawiarenkę.
- Dodatkowe atrakcje czekały też na miłośników historii i militariów, którzy dzięki Stowarzyszeniu Grupie Rekonstrukcji Historycznej REX mieli możliwość zapoznania się z uzbrojeniem i umundurowaniem polskiego żołnierza z lat 1918-1939, zrobienia sobie ciekawych zdjęć i porozmawiania ze znawcami powyższej tematyki. Szczególną uwagę przykuwał ustawiony przed szkołą pełnowymiarowy model samochodu pancernego wz. 34 „Ursus”.
- Najważniejsze było jednak wspólne śpiewanie. Razem z mieszkańcami osiedla Czerniewice śpiewali również zaproszeni goście: Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty Maria Mazurkiewicz, Zastępca Prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji Katarzyna Nowicka-Skuza, Radny Miasta Torunia Wojciech Klabun i Proboszcz Parafii w Czerniewicach Ksiądz Leszek Stefański, który nawet solowo wystąpił w pieśni "Pąki białych róż".
- Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" oraz innych najważniejszych polskich pieśni ("Rota", "Warszawianka", "Pierwsza Brygada"). Dalej czas płynął przy utworach luźniejszych, radosnych, ale też tych bardziej nostalgicznych. Były piosenki o kilkuwiekowej tradycji, ale też bardziej współczesne. Własne interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej i Władysława Bełzy przedstawiły Maja Wasąg, Amelia Sumińska i Ewa Szczerbiak. W tej poetyckiej atmosferze cała lokalna społeczność odpowiednio nastroiła się na nadchodzące Święto Niepodległości.